TECHNOLOGIE
Zajímalo by Vás, co dělá tak pohodlné Berkemann ? Tajemství anatomické vložky do bot ! Co se stane, když naše nohy většinu dne používají nepohodlné boty ? Pokud jsou nuceny , naše nohy nést celou tělesnou hmotnost , zatímco v botech není správná vložka? V tomto případě se jedná o bolesti nohou , zpomaluje se průtok krve k nohám , začnou se tvořit kladívkové prsty u nohou, vbočený palec , ploché nohy, ve skutečnosti máte také bolesti kolen a bolesti zad. Pokud nejsou správné podrážky vložky do bot, pak celé tělo , páteř začne bolet .
Anatomické stélky vyrobeny pro oblíbenou obuv Berkodur představují pohodlí Berkemann! Berkodur stélky do obuvi mají povlak z měkké telecí kůže, zimní verze je vyrobena z termo semiše. K tréninku a s tlumením vibrací vložky v oblasti paty. O pohodlí a udržování správného postavení těla se právě tyto stélky starají. Anatomické stélky Berkemann, většina modelů má naší pětistupňovou vložku na podporovaní nohy. To pomáhá správnému držení těla a zajišťuje bezbolestné kroky. Tento 5-bod je následující: Speciální řešení, které poskytuje i rozložení hmotnosti, ulehčuje kotníku a páteři. Nosná vnější strana umožňuje rovnováhu těla a přirozenou chůzi. Podpora stélek opravuje a zabraňuje snížení oblouku. Ve stélce je opěra, která zajišťuje distribuci cílový tlak ve středu chodidla, a nevyvíjí mozoly. Podpora prstů dává podnět k dalšímu kroku a poskytne tak dobrý základ pro tělo a tím správně rozdělit hmotnost na noze.
Hallux Valgus
Hallux Valgus řečený vbočený palec. Jedná se o komplexní progredující trojrozměrnou deformitu přednoží, jenž je charakterizována valgózním postavením palce.
Možné příčiny:
Vrozené predisponující faktory (dědičný)
Přímé vlivy (nevhodná obuv)
Nepřímé vlivy (dlouhá statická zátěž, plochonoží)
KUŘÍ OKA
Na kuří oka ( Clavus )Kuří oka se obvykle projeví jako následek nevhodné obuvi. Bývají totiž výsledkem odumřelé a zrohovatělé kůže v menších oblastech vystavených tlaku a tření. Kuří oka se však na rozdíl od mozolů obvykle nacházejí na vystupujících kostech, zejména na kloubech.
Příčina a rizikové faktory kuřího oka
Nejčastější příčinou bývají nevhodné boty, které dlouhodobě tlačí na prst proti kosti. Kuří oka nejvíce postihují plošky pat, malíčky a palce na nohou.
Kuří oka se více objevují u žen, především kvůli jejich zálibě v nošení nepohodlných bot. Rájem pro kuří oka jsou především vysoké boty s úzkou špičkou, které znatelně stlačují malíček a palec.
Příznaky a projevy kuřího oka
Poznáte ho jednoduše. Jedná se o žlutošedivě zbarvený útvar asi 3-12 mm velký. Bolest způsobuje zanořený čep pod povrch, který tlačí na kost.
Lehkým poškrábáním se kuří oko začne lehce drolit, zbělá a na omak zdrsní.
Prevence kuřího oka
Nejdoporučovanější prevencí je nošení vhodné obuvi.
Vhodné je pravidelné obrušování plosek nohou pemzou.
SPADLÁ KLENBA
Noha / chodidlo plní funkci:
· statickou (je oporou vzpřímeného těla),
· dynamickou (nezbytná pro chůzi a běh) a
· adaptační (tlumení nárazů, přizpůsobení nohy povrchu podložky apod.).
Pro tyto své funkce je vybavena složitou stavbou a dvěma klenbami.
Klenbu tvoří kosti, klouby, vazy a svaly.
Při zatížení se pružností podélné klenby prodlužuje chodidlo až o 1,5 cm, pružností příčné klenby se rozšiřuje.
Jsou-li klenby v pořádku, chodidlo je štíhlé, prsty krásně rovné a pravidelně od sebe.
SPADLÁ KLENBA
Jsou-li klenby v nepořádku, pak je chodidlo ochablé, rozpláclé, kůže rohovitá, prsty drápovité, palec vbočený k ostatním prstům, kloub mezi prvním a druhým metatarzem palce vystupuje do strany a bytní, malíček často nad nebo pod vedlejším prstem.
Pravidla pro spadlou klenbu, která můžeme ovlivnit:
1. špatné postavení pánve
2. nerovnováha v pružnosti a pevnosti svalů Hlubokého stabilizačního systému
3. špatné pohybové návyky - kladení chodidla
4. nadváha
Kladívkový prst
Deformita prstů do tzv. kladívkového postavení vzniká ve vyšším věku. Bolestivé kladívkové prsty navíc s otoky, které tlačí v obuvi, doporučujeme řešit jednoduchou ambulantní operací.
Kladívkový prst (lat. digitus hammatus, angl. hammertoe) patří mezi časté deformity prstů dolních končetin, kdy se deformují klouby porušením rovnováhy mezi krátkými a dlouhými svaly nohy. Jsou to jakési „skrčeniny prstů“. Postižení se objevuje se stoupajícím věkem a vzniká hlavně na 2. prstu stálým drážděním. Prst se postupně ohýbá, nelze ho narovnat a tlakem obuvi se na vrcholku prvního článku vytvoří otlak, či bolestivé „kuří oko“
Příčiny vzniku kladívkového prstu
Nejčastěji je kladívkový prst získanou vadou, která vzniká nošením nevhodné obuvi – krátké špičaté obuvi, vysokých podpatků, ale i nošením těsných ponožek. Prsty jsou neustále skrčeny a drážděny, tlačí na ně okolní prsty. Postupně dojde ke kontrakturám (smrštění) některých šlach a kloubních pouzder a prsty se dostávají do pozice, kdy kloub mezi kostí nártní a prvním článkem prstu je ohnut nahoru, kloub mezi prvním a druhým článkem prstu dolů. Klouby jsou deformovány tak, že se dá hovořit o tzv. subluxaci, což je předstupeň vykloubení. Tlakem obuvi na tyto klouby dochází k tvorbě bolestivých otlaků a kuřích ok. Nejnáchylnější na vznik kladívkového prstu je 2. prst, především pokud je delší než palec, ale deformita může postihnout i ostatní prsty. Ve vyšších věkových skupinách také klesá nožní klenba kvůli degeneraci vazů a ochabnutí svalů, noha se jakoby prodlouží a tím se relativně zkrátí šlachy, které pak stahují prsty do kladívkového postavení. K tvorběkladívkových prstů přispívá i deformita zvaná vbočený palec (hallux valgus), kdy palec tlačí na 2. prst zboku. Kladívkový prst může být i vrozenou vadou, potom se vyskytuje na více prstech a na obou nohou zároveň. Může být též následkem neurologického onemocnění.













