Dne 8.července 1885 založil Hamburský obuvník Heinrich Ad..Berkemann malou dílnu, ve které zhotovoval ve vysoké kvalitě obuv na míru. Boty firmy Berkemann jsou dnes nošeny v Číně a v Latinské Americe, v Evropě a v Severní Americe.

Vše začalo na malých základech. H.A. Berkemann se narodil v roce 1957 jako syn sedláka v kraji Lipce. Jako ševcovský tovariš táhl zemí a učil se svému řemeslu. Tehdejší zakladatelská doba, kdy Berkemann roku 1880 přišel do Hamburku přála kreativním lidem. V těchto letech zde, jako všude v Německu vzniklo mnoho nových podniků.Jako ševcovský tovaryš se H.A. Berkemann pět let učil dovednostem a tajemstvím svého řemesla u různých hamburských mistrů. Dobré boty, pro dobré lidi, zní devíza! A zdá se, že mistr Berkemann byl dobrou adresou již u svých prvních zákazníků. Díky velkým obratům brzy ze skromné dílny vznikl malý podnik. Ale boty Berkemann měly být nejen hezké, ale měly svému nositeli opravdu padnout a zpříjemnit chůzi. Ke kvalitě se brzy přidružila vynalézavost. Svou první sériově vyrobenou vložkou způsobil H.A.berkemann během hamburské odborné výstavy obuvníků v roce 1903 velký rozruch. Obchod razantně rostl a přestěhoval se do vybrané hamburské čtvrti Königstraße. Byly pořádány výstavy, podnik získal ceny za různé modely podpěr chodidla a našel své první zákazníky v zahraničí.

 

Jako první se učil v provozu svého otce od roku 1911 Walter Berkemann. Brzy poté přišel do závodu Hans Berkemann, nejmladší syn zakladatele firmy, poté co získal obchodní vzdělání.

 

Po smrti svého otce v roce 1923 převzali obchody Walter a Hans a vedli firmu během těžkých poválečných let a v době světové hospodářské krize. Firma Berkemann zůstala i přes všechny těžkosti podnikem usilujícím o rozvoj, od roku 1932 vydávala své vlastní noviny „Brücke“/Most/ a našla si své exkluzivní místo v obrazu města Hamburk, kde nad sedmipatrovým kancelářským a továrním domem v Gerhofstraße zazářil nápis BERKEMANN. Technické nadání Waltera Berkemanna a obchodní schopnosti jeho bratra, Hanse Berkemanna, dovedly firmu i po velkém rozvratu Německa v roce 1945 zpátky na dobrou cestu.Berkemann vyvinul „Program ochrany chodidla“ u kterého byla rozšiřována paleta produktů ortopedických pomůcek. Vyráběly se především bandáže nejen pro chodidla, ale také na ruce.

 

Díky zcela nové hospodářské a odborné obuvnické dimenzi byly zavedeny originální sandály. Ty byly prvním bestsellerem v dějinách firmy. Díky velkému hitu firmy Berkemann „originálních sandálů“ byla učiněna rozsáhlá reklama. V sandálech pózovaly švédské princezny a němečtí olympionici, hitmakeři a jiné prominentní osobnosti. Vedle originálních sandálů, které se lidé pokouší napodobit na celém světě, se klasikem v sortimentu firmy Berkemann staly také dřeváky Toeffler. Svou silnou podešví z topolového dřeva zajišťují chodidlu již od roku 1964 optimální klima. Již v rove 1970 se mohli pracovníci firmy těšit z 25-miliontého prodaného páru sandálů Berkemann. Ještě před tím, než došlo ke znovusjednocení Německa, navázal Berkemann znovu staré kontakty v bývalé NDR. V Drážďanech, Výmaru a Schwerinu byli již na kkonci roku zaměstnáni pracovníci v zahraniční službě a Berkemann měl v příších letech svůj vlastní podíl na výstavbě a „Rozvoji východu“.

 

V roce 1994 přijímá skupina Bauerfeind-vedoucí výrobce bandáží a terapeutických pomůcek- firmu Berkemann do svého podniku. V následujícím roce zřizuje Berkemann vlastní závod v Maďarsku a přiznává se tak k evropské kvalitě, demonstrativně jde jinou cestou než mnoho konkurentů na trhu, kteří se ve stejné době obracejí k Evropě zády a sázejí na výrobu v asijských zemích s nízkými příjmy.

Spolu s přestěhováním firmy Berkemann do města Zeulenroda v Durynsku v roce 2005 se započala nová kapitola v dlouhé historii podniku. Zde se úspěšně pokračuje v tom, co kdysi začalo v malé hamburské ševcovské dílně.

 

Loga historie firmy Berkemann

Berkemann dnes